"Tryjon" - Melissa Darwood - Wydawnictwo SQNOstatnio mam takie szczęście, że trafiam na same dobre książki :) "Tryjon" trafił w moje łapki, kiedy miałam doła czytelniczego - nic mi się nie podobało, wszystko rzucałam w kąt po kilkudziesięciu stronach i już do tego nie wracałam. A tutaj... Choć tematyka nie jest lekka, to fabuła tak ciekawa i tak dobrze zbudowana, że moja niemoc czytelnicza całkowicie poszła w odstawkę :)

" - To chyba koniec...
- Raczej początek...
- Początek czego?
- Scenariusza naszego wspólnego życia."
<3


Mila jest wyjątkową dziewczyną, choć w swoim środowisku uważana jest raczej za dziwadło. W sytuacjach stresowych "odcina się", traci świadomość i zupełnie nad tym nie panuje. Czasami trwa to krótko i po kilku minutach bądź godzinach wraca do rzeczywistości, ale kiedy zaczynają uciekać jej całe dnie, tygodnie, miesiące... a później nawet lata, zaczyna się to robić naprawdę niepokojące. Mili zdarza się ocknąć wśród obcych ludzi, w nieznanym miejscu, wyzywających ubraniach i... z tatuażem, którego w życiu by sobie nie zrobiła. Zaczyna coraz bardziej się niepokoić tą sytuacją, a wręcz bać, dlatego postanawia poprosić o pomoc. Wyszukuje w internecie psychoterapeutkę, wybiera numer i... budzi się martwa w zaświatach, zwanych Tryjonem.

"Nie sztuką jest uciekać od emocji, sztuką jest umieć je przeżywać."

Okazuje się, że od ostatniego momentu, który pamięta Mila, minęło kilka lat. W tym czasie wyszła za mąż, zaszła w ciążę, a później zabiła swojego męża i popełniła samobójstwo. Nie ma pojęcia dlaczego, ponieważ nic nie pamięta. A jest to tym bardziej tragiczne, że za te wydarzenia trafiła do Tryjonu, gdzie ma zostać osądzona i grozi jej wieczność na Wyspie Potępionych, w ciszy i bezruchu. Uratować ją może jedynie przyznanie się do win i okazanie szczerej skruchy. Ale jak żałować czegoś, czego się nie pamięta?

"Wędrówka jest ciężka, gdy nie wiesz, dokąd zmierzasz. Ważne jednak, z kim idziesz, a nie dokąd podążasz."Kto tak naprawdę stoi za zbrodniami dokonanymi przez Milę? Ona sama czy jednak nie do końca? Skąd wzięły się u niej zaniki pamięci, co jest ich przyczyną i co tak naprawdę działo się, kiedy była nieprzytomna?

Tego i o wiele więcej możecie dowiedzieć się czytając tę wspaniałą książkę! "Tryjon" jest naprawdę dobrze dopracowany. Przede wszystkim autorka miała bardzo oryginalny pomysł na fabułę - jeszcze nie spotkałam się w żadnej książce z wątkiem odpokutowywania swoich win po śmierci. Co więcej - życie po śmierci i to, co nas spotyka po drugiej stronie jest tutaj bardzo dobrze przemyślane. Chciałabym napisać Wam więcej na temat zakończenia i postrzegania zaświatów przez autorkę oraz mojego odniesienia się do nich, ale wtedy musiałabym dużo naspojlerować, a nie chcę tego robić :) Dla tych, którzy już książkę przeczytali, napiszę tylko, że bardzo się cieszę, iż Melissa Darwood opisała właśnie taką wizję zaświatów, ujęła niebo, piekło i czyściec właśnie w taki sposób, bo w pełni pokrywa się to z moimi dotychczasowymi wyobrażeniami. Jak się pewnie domyślacie, to jeszcze bardziej pogłębiło mój zachwyt tą książką :)

"To, co się dzieje, teraz jest jedynie chwilą, sumą oddechów, które przeminą, tak jak życie. To, co nas spotyka, nie jest czarne ani białe. Kolorów jest nieskończenie wiele, tak jak odcieni szarości."


Kochani, jeśli macie ochotę na książkę z nietuzinkową fabułą, napisaną świetnym, a jednocześnie lekkim językiem, od której nie można się oderwać, a która w dodatku trochę namiesza Wam w głowie i skłoni do przemyśleń - koniecznie sięgnijcie po "Tryjon". Melissa Darwood po raz kolejny przemyca ważne tematy w książkach pozornie lekkich i niewymagających i już nie mogę się doczekać, co wymyśli następnym razem :)

Aha! Wątek romantyczny też będzie, żeby nie było! :D

"Kroczysz przez życie, szukając tego jedynego, tymczasem los zsyła ci go po śmierci."

"I choć nie mieli przed sobą przyszłości, to mogli zyskać teraźniejszość."

Kto z Was już czytał? A może znacie inne książki tej autorki? Koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach! <3

"Być może to, czego doświadczasz, jest jedynie drogą wiodącą ku spełnieniu twoich życzeń. Nawet tych niewypowiedzianych na głos."

Za egzemplarz do recenzji bardzo dziękuję autorce i Wydawnictwu SQN!


Komentarze

  1. Z opisu brzmi naprawdę interesująco :) Będę miała te książkę na uwadze, ale póki co wracam do moich BookTour-owych powieści <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle dobrego słyszałam o tej pozycji, że sama mam ochotę się za nią zabrać jak najszybciej.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty