PRZEDPREMIEROWO "Piękne złamane serca" – Sara Barnard – Wydawnictwo InsignisCaddy i Rosie to dwie najlepsze przyjaciółki. Są nierozłączne praktycznie od zawsze, mimo że od 10 lat uczą się w różnych szkołach i nie widują się na co dzień. Obie mają po 16 lat i powoli wkraczają w dorosłe życie. Dziewczęta różnią się totalnie wszystkim – od usposobienia aż po sposób ubierania. A jednak rozumieją się bez słów i wydawać by się mogło, że nikt i nic nie jest w stanie ich skłócić. Ale czy na pewno…?

Caddy jest typową szarą myszką. Jej życie skupia się głównie wokół nauki w prywatnej szkole dla dziewcząt oraz spotkań z Rosie w weekendy. Poza tym nie ma przyjaciół, jedynie kilka koleżanek ze szkoły, z którymi nie utrzymuje bliższego kontaktu. Dziewczyna jest cicha, spokojna i rozważna, nie wyróżnia się i nie lubi być w centrum uwagi. Jej charakter jest skutkiem nadmiernych oczekiwań rodziców wobec córki. Nieważne jak bardzo Caddy się stara, jak dobre ma oceny, jak bardzo angażuje się w życie szkoły – nadal dla jej rodziców jest to za mało, bo przecież mogłaby się bardziej starać i być lepsza, niż jest. Takie zachowanie zawsze pozostawia po sobie bolesne skutki. Caddy jest zastraszona i zakompleksiona, boi się reakcji rodziców na swoje poczynania. Chciałaby zmienić coś w swoim życiu, przestać być bierna i uległa, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Marzy jej się Epokowe Wydarzenie – jakiś moment przełomowy, który odmieni jej życie o 180 stopni. Chciałaby również mieć chłopaka, jednak chodząc do szkoły dla dziewcząt ciężko poznać kogoś nowego…Rosie to z kolei bardzo przebojowa dziewczyna. Uczęszcza do zwykłej państwowej szkoły, ma mnóstwo znajomych, chętnie chodzi na imprezy i korzysta z życia, jak tylko się da. Nie zależy jej na świetnych stopniach, choć nie można jej również nazwać nieukiem – do egzaminów i prac zaliczeniowych przygotowuje się bardzo rzetelnie. Ubóstwia Caddy za jej spokój i opanowanie, choć od czasu do czasu próbuje rozruszać swoją przyjaciółkę – zabiera ją ze sobą na imprezy albo na spotkania ze znajomymi. Nie przeszkadza jej różnica charakterów między nią a Caddy, dziewczyny idealnie się uzupełniają i nawet jeśli czasami wyniknie między nimi jakiś konflikt, bardzo szybko potrafią sobie z nim poradzić.

Po wakacjach do klasy Rosie dochodzi nowa dziewczyna – Suzanne, która przeprowadziła się do Brighton z Reading. Suze to istny wulkan energii. Wszędzie jej pełno, jest ubóstwiana przez rówieśników, każdy chce się z nią przyjaźnić. W dodatku jest zjawiskowo piękna, choć wydaje się nie zwracać na to uwagi. Emanuje z niej pewność siebie. Dla wszystkich miła i przyjazna, w bardzo krótkim czasie staje się rozchwytywana. Od razu odnajduje nić porozumienia z Rosie ze względu na podobieństwo charakterów. Rosie jest zachwycona nową znajomą i zaczyna z nią spędzać coraz więcej czasu – poza wspólnymi zajęciami, dziewczyny spotykają się również po szkole i w weekendy. Zapraszają również Caddy, ponieważ Rosie chciałaby spotykać się we trójkę i nikogo nie zaniedbać.Mimo to Caddy czuje się zaniedbana. Rosie ma nową przyjaciółkę, którą jest absolutnie zafascynowana i mówi tylko o niej. Rodzice nadal mają do niej o wszystko pretensje i oczekują, że nagle stanie się lepszą wersją siebie. Choć pewnie i wtedy nie przestaliby patrzeć na nią krzywo. W dodatku nadal nie poznała żadnego miłego chłopaka, który by się nią zainteresował.
Caddy w końcu poznaje Suzanne. Dziewczyna faktycznie jest miła i może nawet udałoby im się zaprzyjaźnić, gdyby Caddy nie była tak zazdrosna o Rosie. W dodatku zaczyna dostrzegać mnóstwo szczegółów, które nie pasują do wizerunku beztroskiej i wiecznie roześmianej Suze, a na które nikt wcześniej nie zwrócił uwagi. Zaczyna coś podejrzewać, kiedy ta ucina każdy wątek dotyczący przeszłości. Suze zbywa pytania, zmienia temat, rzuca jakiś żart. A jednak dobry obserwator, taki jak Caddy, potrafi w tych momentach dostrzec cień przemykający jej po twarzy. Zaczyna rozumieć, że dziewczyna nie przeprowadziła się taki kawał drogi bez powodu, jak również nie bez powodu mieszka z ciocią, a nie z rodzicami, choć rodzice żyją i mają się dobrze. Sama Suzanne z czasem zaczyna pokazywać swoje inne oblicze. Z przyjaznej i beztroskiej szesnastolatki staje się osobą coraz bardziej konfliktową i niezrozumiałą. Kłamie, przekręca fakty, wywołuje kłótnie, znika z przypadkowymi chłopakami. Powoli przestaje być najbardziej pożądaną przyjaciółką w szkole, a wtedy zostają jej tylko Rosie i Caddy. Tej drugiej udaje się w końcu poznać szczegóły z przeszłości Suze i to całkowicie zmienia sposób jej postrzegania…Co takiego wydarzyło się w przeszłości Suze, że przeprowadziła się tak daleko od domu i rodziców, by zamieszkać z ciocią? Jak to na nią wpłynęło i czy będzie potrafiła zacząć życie jeszcze raz w nowym miejscu? Jak w tej sytuacji poradzą sobie jej przyjaciółki – czy będą stały wiernie u jej boku służąc wsparciem, czy będzie musiała radzić sobie na własną rękę?

„Piękne złamane serca” to opowieść o dziewczynach, które stanowiły zgrane trio, choć każda z nich była zupełnie inna. To opowieść o przyjaźni, która ma różne oblicza, zależnie od sytuacji i od charakterów osób, których dotyczy. To również ostrzeżenie, żeby nie oceniać nikogo po pierwszym spotkaniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, co go w życiu spotkało i co stara się przed nami ukryć. Niekoniecznie dla własnego widzimisię – czasami dla swojego, a nawet naszego – dobra. Autorka idealnie pokazała nam również, że osoby, które na pierwszy rzut oka idealnie do siebie pasują, na dłuższą metę mogą okazać się totalnie różne i niezdolne do zrozumienia się nawzajem, a z kolei te, o których myśleliśmy, że są z dwóch różnych światów, mogą mieć ze sobą bardzo dużo wspólnego i idealnie się dopełniać. To niesamowicie lekko napisana, a jednocześnie poruszająca ciężkie i ogromnie ważne tematy historia o sile przyjaźni, która może się przejawiać na wiele różnych sposobów. Idealna książka na wakacje - premiera już 5 lipca!


Za egzemplarz przedpremierowy serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis!
Komentarze

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki :D Kiedyś przeczytam :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tej książki pozdrawiam cieplutko https://ksiazkialeksandry.blogspot.com/ PS BARDZO ŁADNE ZDJĘCIE :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na to, że książka jest wartościowa i pouczająca. Lubię takie.

  Pozdrawiam.
  Kasia z Ebookowych recenzji
  http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej mam wrażenie, że opowiedziałaś nam fabułę prawie całej książki :( Myślę, że w przyszłości po nią sięgnę, bo brzmi jak coś w moim stylu :*

  https://zofiawkrainieksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, co napisałam o tej książce, to ledwo rozwinięcie jej opisu z tylnej okładki ;)

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty